کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

میشل ماری فایفر زادهٔ ۲۹ آوریل ۱۹۵۸ بازیگر آمریکایی است. او به‌عنوان یکی از پرکارترین بازیگران زن در دههٔ ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ شناخته شده‌است و جوایز مختلفی شامل یک جایزهٔ گلدن گلوب و یک جایزهٔ فیلم بفتا دریافت کرده و به علاوه نامزد دریافت سه جایزهٔ اسکار و یک جایزهٔ امی ساعات پربیننده بوده‌است.

فایفر پیش از اینکه تصمیم بگیرد بازیگری را دنبال کند به‌طور مختصر به مطالعهٔ تندنویسی گزارش دادگاه پرداخت. او درحالی که فعالیتش را در سال ۱۹۷۸ با حضور کوتاه در تلویزیون و سینما آغاز کرد، به اولین نقش اصلی خود در گریس ۲ (۱۹۸۲) رسید که از نظر انتقادی و تجاری ضعیف بود. او از نقش‌هایش که معمولاً زنان جذاب را به تصویر می‌کشید ناراضی بود و فعالانه به دنبال آثار چالش برانگیزتر بود که نقش برجسته‌اش را در صورت‌زخمی (۱۹۸۳) به دست آورد. او با ایفای نقش در جادوگران ایست‌ویک (۱۹۸۷) و ازدواج با گروه تبهکاران (۱۹۸۸) به موفقیت بیشتری دست یافت و برای فیلم دوم نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب شد. نقش‌آفرینی او در روابط خطرناک (۱۹۸۸) و بیکرهای شگفت‌انگیز (۱۹۸۹) برایش دو نامزدی پیاپی جایزهٔ اسکار را به همراه داشت که برای فیلم دوم جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر زن را کسب کرد.

فایفر در دههٔ ۱۹۹۰ خودش را به‌عنوان یکی از بازیگران زن نقش اول هالیوود مطرح کرد و یکی از دریافت‌کنندگان بیشترین دستمزد در میان بازیگران زن بود. او در سال ۱۹۹۲ نقش سلینا کایل / کت‌ومن را در فیلم ابرقهرمانی بازگشت بتمن ایفا کرد و برای نقش‌آفرینی در درام لاو فیلد نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. سپس در فیلم عاشقانهٔ عصر معصومیت (۱۹۹۳) و درام ذهن‌های خطرناک (۱۹۹۵) ایفای نقش کرد. او با اولویت دادن به خانواده در حال رشد، در اواخر دههٔ و اوایل دههٔ ۲۰۰۰ گهگاه به فعالیت در فیلم‌ها ادامه می‌داد. او در سال ۲۰۰۷ با ایفای نقش‌های شرور در فیلم‌های پرفروش اسپری مو و گرد ستاره به بازیگری بازگشت. فایفر پس از وقفه‌ای دیگر، در سال ۲۰۱۷ با بازی در مادر! و قتل در قطار سریع‌السیر شرق به فعالیتش بازگشت و برای نقش‌آفرینی در جادوگر دروغ‌ها نامزد دریافت جایزهٔ امی ساعات پربیننده شد. او نقش جنت ون داین / واسپ را در فیلم ابرقهرمانی مرد مورچه‌ای و زنبورک (۲۰۱۸) ایفا کرد و برای بازی در کمدی-درام خروج فرانسه (۲۰۲۰) نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب شد.

فایفر برای چهار دهه یکی از پول‌سازترین بازیگران زن هالیوود بوده‌است. او که یکی از نمادهای جذابیت در نظر گرفته می‌شود، از سوی چندین نشریه به عنوان یکی از زیباترین زنان جهان معرفی شده‌است.

list