کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کیرستن کرولاین دانست (انگلیسی: Kirsten Caroline Dunst؛ زادهٔ ۳۰ آوریل ۱۹۸۲) بازیگر آمریکایی است. او برای بازی در نقش کودکی خون‌آشام به‌نام کلودیا در فیلم ترسناک مصاحبه با خون‌آشام (۱۹۹۴) شناخته شد. او برای این نقش نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. او همچنین در دوران جوانی در فیلم‌های زنان کوچک (۱۹۹۴)، جومانجی (۱۹۹۵) و سربازان کوچک (۱۹۹۸) ایفای نقش کرد.

دانست در اواخر دههٔ ۱۹۹۰ نقش‌های اصلی شماری از فیلم‌های نوجوانانه مانند فیلم کمدی دیک (۱۹۹۹) و درام خودکشی باکره‌ها (۱۹۹۹) را بر عهده گرفت. او در سال ۲۰۰۰ نقش اصلی فیلم آن را روشن کنید را ایفا کرد مدتی بعد برای بازی در نقش مری جین واتسن در فیلم ابرقهرمانی مرد عنکبوتی (۲۰۰۲) و دنباله‌هایش مرد عنکبوتی ۲ (۲۰۰۴) و مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷) به شهرت بیشتری دست یافت. حرفهٔ دانست با بازی در نقش مکمل فیلم علمی تخیلی درخشش ابدی یک ذهن پاک (۲۰۰۴) تکامل یافت. او این روند را در فیلم تراژی‌کمدی الیزابت‌تاون (۲۰۰۵) و درام تاریخی ماری آنتوانت (۲۰۰۶) ادامه داد.

list