کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

آیو ادبیری

 

آیو ادبیری Ayo Edebiri (متولد 3 اکتبر 1995) یک بازیگر، کمدین، تهیه کننده و نویسنده آمریکایی می باشد. او در سال 2022 نقش سرآشپز سیدنی را در سریال خرس The Bear ایفا کرد که برای این نقش جایزه گلدن گلوب، جایزه امی‌ و دو جایزه اتحادیه بازیگران صفحه نمایش را به دست آورده‌ است.

 

ادبیری همچنین از سال 2020 به عنوان نویسنده و صداپیشه در Big Mouth فعالیت می‌کند. او در سال 2022 برای مجموعه کمدی What We Do in the Shadows نیز نویسندگی کرده‌ است. وی اولین بار از طریق یک کلاس نمایش هشتم به کمدی علاقه‌ مند شد که او را به پیوستن به باشگاه تقدیر در دبیرستان لاتین بوستون کشاند.

 

وی به دانشگاه نیویورک رفت و در ابتدا قصد داشت تحصیل در رشته‌ ی آموزش را دنبال کند اما بعد از آن رشته خود را به نویسندگی تغییر داد. از آثاری با نقش آفرینی وی می توان به فیلم پایین Bottoms 2023، فیلم کمپ تئاتر Theater Camp 2023، صداپیشگی در لاک پشت های نینجا جهش یافته نوجوان Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant 2023 و… اشاره کرد.

 

list