کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

رابرت داگلاس تامس پتینسون زاده ۱۳ مهٔ ۱۹۸۶ بازیگر انگلستانی است. او در فیلم‌های مستقل و بلاکباسترها حضور داشته و نامش در میان رتبه‌بندی بازیگران با بیشترین دستمزد در جهان قرار گرفته‌است. در سال ۲۰۱۰، نام او در فهرست مجلهٔ تایم از ۱۰۰ شخص تاثیرگزار در جهان و همچنین در فهرست ۱۰۰ ستاره ثروتمند فوربز قرار گرفت.
پتینسون بازیگری را در ۱۵ سالگی آغاز کرد و فعالیت او در سینما با بازی در نقش سدریک دیگوری در فیلم فانتزی هری پاتر و جام آتش (۲۰۰۵) آغاز شد.او برای بازی در نقش ادوارد کالن در مجموعه فیلم‌های گرگ‌ومیش (۲۰۰۸–۲۰۱۲) که بیش از ۳٫۳ میلیارد فروش داشتند، به شهرت جهانی دست یافت.پتینسون در ادامهٔ بازی در درام‌های عاشقانه مرا به یاد داشته باش (۲۰۱۰) و آب برای فیل‌ها (۲۰۱۱) به دلیل بازی در فیلم‌های مستقل کارگردانان مؤلف از سوی منتقدان مورد تحسین قرار گرفت. او در فیلم‌هایی با ژانر مختلف مانند جهان‌شهر (۲۰۱۲)، ولگرد (۲۰۱۴)، شهر گمشدهٔ زی (۲۰۱۶)، اوقات خوش (۲۰۱۷)، حیات والا (۲۰۱۸) و فانوس دریایی (۲۰۱۹) ایفای نقش کرده است. پتینسون با فیلم انگاشته (۲۰۲۰) و نقش بتمن در فیلم بتمن (۲۰۲۲) به فعالیت در آثار پرمخاطب بازگشت.

list