کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

شهاب حسینی

 

شهاب حسینی با نام کامل سید شهاب‌الدین حسینی تنکابنی (زادهٔ ۱۲ بهمن ۱۳۵۳) بازیگر، تهیه‌کننده، کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس ایرانی است. او برای همکاری با اصغر فرهادی کارگردان برنده جایزه اسکار ایرانی در فیلم‌های درباره الی (2009)، جدایی (1390) و فروشنده (2016) شناخته شده است. وی جایزه بهترین بازیگر جشنواره فیلم کن، خرس نقره ای جشنواره برلین و سیمرغ بلورین جشنواره فجر را از آن خود کرده است.

 

شهاب حسینی در 12 بهمن 1353 در تهران به دنیا آمد. او دیپلم دبیرستان خود را در رشته تجربی دریافت کرده است. او در ابتدا به عنوان دانشجوی روانشناسی دانشگاه تهران را رها کرد و به کانادا مهاجرت کرد. بعدها مجری رادیو در ایران شد و یک برنامه تلویزیونی برای جوانان اجرا کرد. در همین حین بود که در چند سریال تلویزیونی نقش های کوچکی را بر عهده گرفت. اولین حضور سینمایی حسینی در رخساره (1381) به کارگردانی امیر قویدل بود. حرفه او با بازی در فیلم واکنش پنجم به کارگردانی تهمینه میلانی اوج گرفت.

 

حسینی در سال 2013 اولین تجربه کارگردانی خود را انجام داد. وی در سال 2020 با همکاری کوروش اهری کارگردان و الکس برتو تهیه کننده شرکت پل مدیا را در ایالات متحده تأسیس کرد. از اثار تلویزیونی وی میتوان به “شوق پرواز 1390“، شکرستان، تب سرد، همسفر و پلیس جوان اشاره کرد.

 

list