کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

علی مصفا

 

علی مصفا (زاده ۱۱ آذر ۱۳۴۵) بازیگر و فیلم‌ساز ایرانی است. او فرزند مظاهر مصفا و امیربانو کریمی است. مصفا در رشته عمران از دانشکده فنی دانشگاه تهران فارغ‌التحصیل شده‌ است. وی دو فیلم بلند سیمای زنی در دوردست (۱۳۸۴) و پله آخر (۱۳۹۰) با حضور همسرش لیلا حاتمی را کارگردانی کرده‌ است. او برای نقش‌آفرینی در فیلم جهان با من برقص (۱۳۹۸) دیپلم افتخار بهترین بازیگر مرد از جشنوارهٔ فیلم فجر را کسب کرد.

 

او در بخشی از فیلم سیمای زنی در دوردست، پدرش مظاهر مصفا و مادرش امیربانو کریمی را به تصویر کشیده است. مصفا در سال ۱۳۷۷ با بازیگر لیلا حاتمی ازدواج کرد. آن‌ها هنگام فیلم‌برداری لیلا (۱۳۷۵) با یکدیگر  آشنا شدند. از اثار تلویزیونی مشترک این دو بازیگر میتوان به سریال کیف انگلیسی (۱۳۷۸) و “پریدخت 1386” اشاره کرد.

 

از اثار مطرح او میتوان به فیلم‌هایی چون پری (۱۳۷۴) و لیلا (۱۳۷۵) ساخته داریوش مهرجویی و برد مینو (۱۳۷۵) ساخته ابراهیم حاتمی‌کیا اشاره کرد. وی نقشی عمدتاً به زبان فرانسوی را در فیلم Le Passé اثر اصغر فرهادی که در رقابت رسمی در جشنواره فیلم کن 2013 ارائه شد، ایفا کرده است.

 

list