کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

مَس دیتمان میکِلسِن زاده ۲۲ نوامبر ۱۹۶۵ بازیگر دانمارکی است. او که در آغاز یک ژیمناست و رقصنده بود، پس از بازی در چندین فیلم در دانمارک شناخته شد که از آن جمله می‌توان به ایفای نقش تونی، فروشندهٔ مواد مخدر در دو فیلم موادفروش و موادفروش ۲ (۱۹۹۶, ۲۰۰۴)، کارآگاه گروهبان آلن فیشر در سریال تلویزیونی واحد سیار (۲۰۰۰–۲۰۰۴)، نیلس در تا ابد عاشقت هستم (۲۰۰۲)، سِـوند در قصاب‌های سبز (۲۰۰۳)، ایوان در سیب‌های آدم (۲۰۰۵) و یاکوب در بعد از عروسی (۲۰۰۶) اشاره کرد.

میکلسن پس از بازی در نقش شیفره در بیست و یکمین فیلم جیمز باند با عنوان کازینو رویال به شهرت جهانی رسید.نقش‌های مهم دیگر او، ایگور استراوینسکی در کوکو شانل و ایگور استراوینسکی، یوهان فریدریش اشترونزه در یک رابطه سلطنتی، لوکاس در شکار (برندهٔ جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن در شصت و پنجمین دورهٔ این جشنواره)، هانیبال لکتر در هانیبال، کسلیوس در دکتر استرنج، گلن اِرسو در روگ وان، کلیف اونگر در بازی ویدئویی دث استرندینگ (به کارگردانی هیدئو کوجیما) و مارتین در یک دور دیگر (نامزد دریافت جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول مرد) هستند.

روزنامه‌نگار و منتقد فیلم ای.او. اسکات در نیویورک تایمز دربارهٔ او گفت که میکلسن در صحنهٔ هالیوود به «بازیگری قابل اعتماد با رخساری جذاب و فریبا» مبدل شده‌است، اما از منظر درونی «او چیز دیگری است: یک ستاره، یک اصل بدیهی و حقیقت آشکار، چهره‌ای از احیای مجدد سینمای دانمارک.»

list