کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کاترین زیتا جونز

 

کاترین زیتا جونز Catherine Zeta-Jones (زادهٔ ۲۵ سپتامبر ۱۹۶۹) هنرپیشه اهل ولز است. او جوایز مختلفی را از جمله جایزه اسکار، جایزه فیلم آکادمی بریتانیا و جایزه تونی از آن خود کرده است. زتا جونز که در سوانسی به دنیا آمد و بزرگ شد، از سنین جوانی آرزو داشت بازیگر شود. او تئاتر موزیکال را در مدارس آموزشی هنر لندن خواند و با ایفای نقش اصلی در تئاتر در خیابان 42 به موفقیت روی صحنه رسید. اولین حضور او در سینما در فیلم فرانسوی-ایتالیایی ناموفق 1001 Nights (1990) انجام شد وی با نقل مکان به لس انجلس توانست در فیلم اکشن «نقاب زورو» (1998) و فیلم دزدی به دام افتادن (1999) حضور یابد.

 

زتا جونز برای بازی در نقش یک زن باردار انتقام جو در فیلم ترافیک (2000) و یک خواننده قاتل در موزیکال شیکاگو (2002) مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و برای دومی برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد. از جمله دیگر اثار وی میتوان به Ocean’s Twelve (2004)، The Terminal (2004)،  عوارض جانبی (2013)، قرمز 2 (2013)، ارتش بابا (2016) و “بدون رزرو 2007 No Reservations” اشاره کرد.

 

جدای از بازیگری، زتا جونز از اهداف مختلف خیریه ها حمایت می کند. مبارزه او با افسردگی و اختلال دوقطبی II به خوبی توسط رسانه ها مستند شده است. او با بازیگر مایکل داگلاس ازدواج کرده و از او دو فرزند دارد. او در سال ۲۰۱۰ به دلیل فعالیت‌های سینمایی و بشردوستانه‌اش به مقام فرماندهٔ والا مقام امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد.

 

list