کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کتایون ریاحی

 

کتایون ریاحی (زاده ۱۰ دی ۱۳۴۰) بازیگر و نویسنده ایرانی است. وی برای بازی در شام آخر مورد تحسین مخاطبان قرار گرفت و در سال ۱۳۸۷ زلیخا را در مجموعه تلویزیونی یوسف پیامبر به تصویر کشید. ریاحی با نویسندگی برای کودکان کار خود را آغاز کرد و با فیلم خبرچین پا به عرصه سینما گذاشت. با این حال با بازی در مجموعه پدرسالار توانست خود را مطرح کند. حضور او در مجموعه‌های روزهای زندگی و پس از باران از او چهره‌ای شناخته‌ شده ساخت. بازی ریاحی در “شب دهم 1381” نیز چشمگیر بود.

 

او پس از پنج سال دوری از سینما با ایفای نقش در شام آخر مهم‌ترین بازی دوران بازیگری خود را به معرض نمایش گذاشت و برای این نقش نامزد جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن از بیستمین جشنواره فیلم فجر شد. این زن حرف نمی‌زند دیگر فیلمی بود که ریاحی در آن ایفای نقش کرد. آخرین تجربه وی در سریال یوسف پیامبر در نقش زلیخا بود. ریاحی در خرداد ۱۳۸۸ طی یادداشتی به سایت سیمافیلم، کناره‌گیری خود از دنیای بازیگری را اعلام کرد.

 

ریاحی طی سال ۱۳۹۳، دو کتاب منتشر کرد. اولی با عنوان یک پنجره برای من با طرح جلدی از عباس کیارستمی که شامل هشت نمایش‌نامه است.کتاب دوم او نیز یک داستان کودکانه باعنوان ماهی قرمز کوچولو است.

 

list