کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کریستن جیمز استوارت زادهٔ ۹ آوریل ۱۹۹۰ بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی است. او پردرآمدترین بازیگر زن جهان در سال ۲۰۱۲ است و دریافت‌کنندهٔ افتخاراتی نظیر یک جایزهٔ بفتا و یک جایزهٔ سزار بوده‌است و نامزد دریافت یک جایزهٔ اسکار و یک جایزهٔ گلدن گلوب شده‌است. استوارت حرفهٔ بازیگری در سال ۱۹۹۹ با نقش‌های ناشناس و شخصیت‌های فرعی در چندین فیلم آغاز کرد و در سال ۲۰۰۲ برای بازی در نقشِ دختر شخصیت جودی فاستر در تریلر اتاق پناهگاه نامزدیِ دریافت جایزهٔ هنرمند جوان را برایش به ارمغان آورد. او بیشتر به خاطر ایفای نقش در فیلم‌هایی همچون زادورا: یک ماجرای فضایی، به خانواده رایلی خوش آمدید، در سرزمین زنان و طبیعت وحشی معروف است، استوارت در سال ۲۰۰۸ و به خاطر بازی در نقشِ اصلی، بلا سوان در سری گرگ و میش به شکلِ رسمی و بین‌المللی شناخته شد. پنج قسمتِ این فیلم فانتزی (۲۰۰۸–۲۰۱۲) در سراسر جهان و در مجموع، بیش از ۳/۳ میلیارد دلار فروش داشت.
او خارج از سری گرگ و میش، در طیف گسترده‌ای از فیلم‌های مختلف حضور یافت که از میان آن‌ها می‌توان به سرزمین ماجراجویی (۲۰۰۹)، فراری‌ها (۲۰۱۰)، سفیدبرفی و شکارچی (۲۰۱۲)، در جاده (۲۰۱۲)، کمپ ایکس ری (۲۰۱۴)، هنوز آلیس (۲۰۱۴) و برابرها (۲۰۱۵) اشاره کرد. وی در عین حال، به خاطر بازی در فیلم ابرهای سیلس ماریا برندهٔ جایزه سزار شد. او اولین زنِ آمریکایی است که برندهٔ این جایزه شده‌است. در سال ۲۰۱۶، استوارت بازی در فیلم خریدار شخصی را آغاز کرد که فیلمنامهٔ این اثر سینمایی به صورت اختصاصی برای او توسط الیویه آسایاس نوشته شده بود. استوارت پیش از این در چند فیلم با او همکاری داشت. او برای فیلم اسپنسر (۲۰۲۱) نامزد دریافت جوایز گلدن گلوب و اسکار در رشتهٔ بهترین بازیگر زن شد.

list