کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کیلین مورفی زادهٔ ۲۵ مهٔ ۱۹۷۶ بازیگر ایرلندی است. او حرفهٔ خود را به عنوان خواننده، گیتاریست و ترانه‌نویس یک بند راک آغاز کرد. سپس در اواخر دههٔ ۱۹۹۰ یک قرارداد موسیقی را رد کرد و به بازی در تئاتر و فیلم‌های کوتاه و مستقل روی آورد. از نخستین نقش‌های سینمایی قابل توجه او می‌توان به ۲۸ روز بعد (۲۰۰۲)، وقفه (۲۰۰۳) و چشم قرمز (۲۰۰۵) اشاره کرد. وی برای بازی در نقش یک زن ترنس در فیلم کمدی درام صبحانه در پلوتون (۲۰۰۵) نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی شد.

مورفی همچنین برای بازی در فیلم‌های کریستوفر نولان شناخته شده‌است؛ او نقش مترسک را در سه‌گانهٔ بتمن (۲۰۰۵–۲۰۱۲) بازی کرد و سپس در اکشن علمی تخیلی تلقین (۲۰۱۰)، درام جنگی دانکرک (۲۰۱۷) و فیلم رو به اکران اوپنهایمر (۲۰۲۳) در نقش جی. رابرت اوپنهایمر از فیلم‌های نولان حضور پیدا کرده‌است. فیلم‌های دیگری که او در آن‌ها به ایفای نقش پرداخته عبارتند از: درام جنگی بادی که در مرغزار می‌وزد (۲۰۰۶)، فیلم علمی تخیلی آفتاب (۲۰۰۷)، اکشن علمی تخیلی سر وقت (۲۰۱۱)، نقش یوزف گابچیک در درام جنگی انتروپوید (۲۰۱۶) و فیلم ترسناک یک مکان ساکت: بخش ۲ (۲۰۲۱). او از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۲ نقش تامی شلبی را در مجموعهٔ درام جنایی پیکی بلایندرز از شبکهٔ بی‌بی‌سی بازی کرد که برای آن برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر مرد فیلم و تلویزیون ایرلند در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ شد.

مورفی در سال ۲۰۱۱ برنده جایزهٔ جوایز تئاتر ایرلند به عنوان بهترین بازیگر مرد و جایزهٔ دراما دسک اجرای برجسته انفرادی برای نمایش تک‌نفره میسترمن شد. در سال ۲۰۲۰، روزنامه آیریش تایمز از او به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازیگران ایرلندی سینما یاد کرد.

list