کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

ساموئل ام. ریمی زاده ۲۳ اکتبر ۱۹۵۹ کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. عمده شهرت او برای کارگردانی سه‌گانه مرد عنکبوتی (۲۰۰۲–۲۰۰۷) است. فیلم‌های او به‌خاطر سبک بصری خودنمایی و بسیار پویا، الهام‌گرفته از کتاب کمیک و کمدی بزن‌بکوب شناخته می‌شوند.
اولین فیلم موفق او یک فیلم کوتاه ترسناک بود. او پس از ساخت این فیلم، اقدام به دوباره‌سازی همان فیلم این بار در قطع نگاتیو (نسخه سینمایی) کرد. این فیلم که مرده شریر (به انگلیسی: Evil Dead) نام داشت موفقیت بی نظیری برای او به ارمغان آورد. او سال‌ها بعد دنباله‌های این فیلم را تحت عناوین مرده شریر ۲ (۱۹۸۷) و ارتش تاریکی (۱۹۹۲) ساخت. موفقیت این آثار و محبوبیت شخصیت «اش» (به انگلیسی: Ash) – (قهرمان این سری فیلم‌ها با بازی بروس کمپبل که دوست صمیمی ریمی نیز می‌باشد) موجب ساخت یک سری بازی کامپیوتری و داستانهای مصور مرتبط با این آثار شد.
ریمی پس ساخت چند فیلم ناموفق، در سال ۲۰۰۰ شروع به ساخت نسخه سینمایی مرد عنکبوتی کرد. او از توبی مگوایر در نقش پیتر پارکر/مردعنکبوتی و از کریستن دانست در نقش مری جین واتسون استفاده کرد. موفقیت بی‌نظیر این فیلم باعث شد تا ریمی دنباله‌های این فیلم را تحت عنوان مرد عنکبوتی ۲ (۲۰۰۴) و مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷) بسازد. او پس از ساخت قسمت سوم این سری بر سر یک سری مسائل با تهیه‌کننده‌های فیلم به مشکل برخورد و ساخت قسمت چهارم به تأخیر افتاد. مگوایر و دانست هم اعلام کردند که اگر او کارگردان قسمت چهارم مردعنکبوتی نباشد، دیگر در این سری بازی نخواهند کرد. کمپانی سازنده با اینکه ظاهراً قبول کرده بود که ریمی بار دیگر به عنوان کارگردان به این سری بازگردد (و به قول خود ریمی همه چیز – حتی فیلم‌نامه – آماده ساخت بود) ولی او از پروژه قسمت چهارم مرد عنکبوتی به دلیل دخالت‌های کمپانی در داستان فیلم انصراف داد.

list