کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

بازیگر و فیلم‌ساز آمریکایی است. او برای نقش‌های کمدی و دراماتیک خود معروف است. او یکی از محبوب‌ترین و شناخته‌شده‌ترین ستاره‌های فیلم در جهان است و به‌عنوان نماد فرهنگی آمریکا محسوب می‌شود.فیلم‌های هنکس در آمریکای شمالی بیش از ۴٫۹ میلیارد دلار و در سراسر جهان بیش از ۹٫۹۶ میلیارد دلار فروش داشته‌اند،و او را به چهارمین بازیگر پردرآمد در آمریکای شمالی بدل می‌سازد.

هنکس پیشرفت خود را با ایفای نقش‌های اصلی در مجموعه‌ای از فیلم‌های کمدی نظیر شلپ شلوپ (۱۹۸۴)، پارتی مجردی (۱۹۸۴)، بزرگ (۱۹۸۸) و لیگ خودشان (۱۹۹۲) تجربه کرد که مورد توجه مثبت رسانه قرار گرفت. او برای بازی در نقش وکیل همجنسگرای مبتلا به ایدز در فیلادلفیا (۱۹۹۳) و شخصیت هم‌عنوان در فارست گامپ (۱۹۹۴) دو بار پیاپی برندهٔ جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر مرد شد.هنکس در پنج فیلم با استیون اسپیلبرگ، کارگردان فیلم، همکاری کرد: نجات سرباز رایان (۱۹۹۸)، اگه می‌تونی منو بگیر (۲۰۰۲)، ترمینال (۲۰۰۴)، پل جاسوس‌ها (۲۰۱۵) و پست (۲۰۱۷)، و همچنین مینی‌سریال جوخه برادران در ۲۰۰۱ که در آن او حرفه‌اش را به عنوان کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس آغاز کرد. دیگر فیلم‌های هنکس عبارتند از کمدی عاشقانهٔ بی‌خواب در سیاتل (۱۹۹۳) و ایمیل داری (۱۹۹۸)؛ درام‌های آپولو ۱۳ (۱۹۹۵)، مسیر سبز (۱۹۹۹)، دورافتاده (۲۰۰۰)، جاده‌ای به‌سوی تباهی (۲۰۰۲) و کلاود اطلس (۲۰۱۲)؛ و درام‌های زندگی‌نامه‌ای جنگ چارلی ویلسون (۲۰۰۷)، کاپیتان فیلیپس (۲۰۱۳)، نجات آقای بنکس (۲۰۱۳)، سالی (۲۰۱۶)، روزی زیبا در محله (۲۰۱۹) و اخبار جهان (۲۰۲۰). او همچنین در نقش شخصیت هم‌عنوان در مجموعه فیلم‌های رابرت لنگدن ظاهر شده‌است و صداگذاری نقش کلانتر وودی را در مجموعه فیلم‌های داستان اسباب‌بازی (۱۹۹۵–۲۰۱۹) بر عهده داشته‌است.

افتخارات هنکس شامل دو جایزهٔ اسکار از شش نامزدی است. هنکس برای فعالیت خود به در تهیه‌کنندگی مجموعه‌های کوتاه و فیلم‌های تلویزیونی گوناگون، نظیر از زمین تا ماه، گروه برادران، جان آدامز و اقیانوس آرام، برندهٔ هفت جایزهٔ امی ساعات پربیننده شده‌است. او در سال ۲۰۱۳ برای نقش‌آفرینی در مرد خوش‌شانس ساختهٔ نورا افرون نامزد دریافت جایزهٔ تونی بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. او در سال ۲۰۰۲ جایزهٔ یک عمر دستاورد هنری بنیاد فیلم آمریکا را دریافت کرد. هنکس در سال ۲۰۰۴ جایزهٔ استنلی کوبریک بریتانیا برای برتری در فیلم را از آکادمی هنرهای فیلم و تلویزیون بریتانیا دریافت کرد.در سال ۲۰۱۴، او جایزه مرکز کندی را دریافت کرد و در سال ۲۰۱۶، نشان افتخار آزادی رئیس‌جمهوری از رئیس‌جمهور باراک اوباما،و همچنین لژیون دونور فرانسه را دریافت کرد.در سال ۲۰۲۰، او جایزهٔ گلدن گلوب سیسیل بی دمیل را دریافت کرد.

list