کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

زوئی سالدانیا

 

زوئی سالدانیا Zoe Saldania با عنوان اصلی زوئی یادیرا سالدانیا-پرگو زادۀ ۱۹ ژوئن ۱۹۷۸ بازیگر آمریکایی است که بیشتر برای ایفای نقش در مجموعۀ فیلم‌های علمی-تخیلی شناخته شده‌ است. او تنها بازیگری است که در چهار فیلم از پنج فیلم پرفروش تاریخ یعنی آواتار (۲۰۰۹)، انتقام‌جویان: جنگ ابدیت (۲۰۱۸)، انتقام‌جویان: پایان بازی (۲۰۱۹) و آواتار: راه آب (۲۰۲۲) ظاهر شده‌ است. فیلم‌های او بیش از ۱5 میلیارد دلار در سراسر جهان فروش داشته اند. این وضعیت او را به یکی از بازیگران پرفروش گیشه در تاریخ تبدیل کرده‌است. مجله تایم او را به عنوان یکی از 100 فرد تأثیرگذار در جهان در سال 2023 معرفی کرد.

 

سالدانیا که یک رقصنده آموزش دیده بود، حرفه بازیگری خود را در دو قسمت قانون و نظم در سال 1999 آغاز کرد.  اولین نقش او در فیلم سنتر استیج (2000) بود که در آن نقش یک رقصنده باله را بازی کرد. او برای کار در کنار بریتنی اسپیرز در فیلم چهارراه (2002) به رسمیت شناخته شد. موفقیت‌‌ حرفه‌‌‌ای او با بازی در مجموعۀ فیلم‌های علمی-تخیلی اتفاق افتاد. وی با ایفای نقش نیوتا اهورا در پیشتازان فضا (نگهبانان کهکشان 3 Guardians of the Galaxy Vol) و نایتیری در آواتار  به محبوبیت رسید. سالدانا در فیلم عاشقانه “کلمات The Words 2012” همبازی بردلی کوپر شده است.

 

list