کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

وایولا دیویس بازیگر آمریکایی است. او جوایز گوناگونی از جمله یک جایزهٔ اسکار، یک جایزهٔ امی ساعات پربیننده و دو جایزهٔ تونی کسب کرده و تنها آفریقایی-آمریکایی است که تاج سه‌گانه بازیگری را به‌دست آورده‌است.مجلهٔ تایم در ۲۰۱۲ و ۲۰۱۷ از او به‌عنوان یکی از ۱۰۰ شخص تأثیرگذار در جهان یاد کرده، و در ۲۰۲۰ نام او در رتبه‌بندی نیویورک تایمز از بزرگترین بازیگران قرن بیست و یکم قرار گرفت.

دیویس حرفه‌اش را در سنترل فالز، رود آیلند آغاز کرد و در نمایش‌های تئاتر ظاهر می‌شد. او در ۱۹۹۳ از مدرسه جولیارد فارغ‌التحصیل شد و در ۱۹۹۹ برای بازی در نمایش‌نامه‌ای از تئاتر برندهٔ جایزهٔ اوبی شد. او در اواخر دههٔ ۱۹۹۰ و اوایل دههٔ ۲۰۰۰ در چندین فیلم و مجموعهٔ تلویزیونی نقش‌های کوتاهی را ایفا کرد، و در ۲۰۰۱ برای بازی در نمایش شاه هدلی دوم اثر آگوست ویلسون برندهٔ جایزهٔ تونی شد. نقش برجستهٔ او در درام محصول ۲۰۰۸ یعنی تردید بود که در آن مادری مشکل‌دار را به تصویر کشید و برایش نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن شد.

list