کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کالین فرث

 

کالین فرث Colin Andrew Firth (زاده ۱۰ سپتامبر ۱۹۶۰) یک بازیگر و تهیه‌کننده انگلیسی است. کالین در خانواده ای تحصیل کرده به دنیا آمد. کالین اولین نقش آفرینی اش را در مهد کودک و با بازی در نقشی به نام جک فروست آغاز کرد. ایفای نقش دارسی در اقتباس تلویزیونی غرور و تعصب جین آستن در سال 1995 به جلب توجه گسترده‌تر و نقش‌هایی در فیلم‌های برجسته‌تری مانند بیمار انگلیسی (1996)، شکسپیر عاشق (1998)، دختری با گوشواره مروارید (2003)، و در واقع عشق (2003) منجر شد.

 

در سال 2009، فیرث برای بازی در فیلم مرد مجرد اثر تام فورد مورد تحسین بین‌المللی قرار گرفت و برای آن جایزه بافتا و جام ولپی را دریافت کرد. وی اولین نامزدی جایزه اسکار خود را نیز دریافت کرد. در سال 2010، ایفای نقش او از شاه جورج ششم در فیلم سخنرانی پادشاه تام هوپر، جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را برایش به ارمغان آورد.در سال 2012، او شرکت تولید Raindog Films را تأسیس کرد و در آنجا به عنوان تهیه کننده برای Eye in the Sky (2015) و Loving (2016) خدمت کرد.

 

از دیگر اثار وی میتوان به Supernova (2020)، راه پله (2022)، فیلم‌های جاسوسی کینگزمن: سرویس مخفی (۲۰۱۴) و دنباله‌اش کینگزمن: محفل طلایی (۲۰۱۷)، “امپراتور روشنایی Empire of Light 2022” و “مرد راه‌آهن 2013 The Railway Man” اشاره کرد. فیلم های او بیش از 3 میلیارد دلار در سراسر جهان به دست آورده اند. او جوایز مختلفی از جمله یک جایزه اسکار، دو جایزه اسکار فیلم بریتانیا، یک جایزه گلدن گلوب و سه جایزه انجمن بازیگران سینما را دریافت کرده است.

 

list