کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کری مولیگان

 

کری مولیگان Carey Mulligan با نام کامل کری هانا مولیگان (زاده 28 مه 1985) هنرپیشه انگلیسی است. او جوایز مختلفی از جمله یک جایزه فیلم آکادمی بریتانیا، نامزدی سه جایزه اسکار، چهار جایزه گلدن گلوب و یک جایزه تونی را دریافت کرده است. مولیگان اولین بازی حرفه ای خود را روی صحنه در نمایشنامه چهل چشمک کوین الیوت (2004) در تئاتر سلطنتی کورت انجام داد. او اولین فیلم خود را با ایفای نقش مکمل در درام عاشقانه غرور و تعصب جو رایت (2005) انجام داد و پس از آن نقش‌های متنوعی در تلویزیون از جمله در سریال درام خانه تیره و دکتر هو، بر عهده گرفت.

 

نقش موفقیت‌آمیز مولیگان به‌عنوان یک دختر مدرسه‌ای دهه 1960 در فیلم یک درس آموزی (2009) به‌وجود آمد که برای آن جایزه بفتا و نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. پردرآمدترین فیلم مولیگان درام گتسبی بزرگ (2013) بوده است. مولیگان از سال 2012 سفیر انجمن آلزایمر و از سال 2014 سفیر War Child بوده است. او از سال 2012 با مارکوس مامفورد خواننده و ترانه سرا ازدواج کرده است. آنها دارای سه فرزند هستند.

 

مولیگان برای بازی در نقش زنی انتقام‌جو در کمدی سیاه زن جوان آتیه‌دار (۲۰۲۰) و فلیشا مانتیلگره در فیلم زندگی‌نامه‌ای مایسترو (۲۰۲۳) بار دیگر نامزد دریافت جایزه اسکار شد. همچنین برای حضور در نمایش نورگیر نامزد دریافت جایزه تونی شده است. از دیگر آثار وی می توان به “حفاری The Dig 2021“، “آن زن گفت She Said 2022” و “فضانورد Spaceman 2024” اشاره کرد.

 

list