کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

نقد و بررسی فیلم Evil Dead Rise | ترسناک یا آزاردهنده؟
Spread the love "نقد و بررسی فیلم Evil Dead Rise | ترسناک یا آزاردهنده؟"

فیلم Evil Dead Rise از آن دسته آثاری در ژانر ترسناک است که عده زیادی در انتظار اکران و در نهایت پخش آن بودند.

فیلم Evil Dead Rise به نوعی دنباله‌ای بر فیلم Evil Dead محصول ۲۰۱۳ می‌باشد. فیلم Evil Dead در زمان انتشار خود، اثری پر سر و صدا بوده و عده‌ای آن را بسیار تحسین می‌کردند در حالی که این فیلم مخالفانی جدی داشت.

اما چه اثر سال ۲۰۱۳ را تحسین کرده و چه در بین مخالفان آن بودید، تماشای اثر دیگری به نام مرده شیطانی برمی خیزد جالب توجه و هیجان‌انگیز خواهد بود. حال جدای از بحث فیلم ۲۰۱۳، به فیلم Evil Dead Rise خواهیم پرداخت و آن را از چند نظر بررسی خواهیم کرد.

فیلم Evil Dead Rise از یک سفر آغاز می‌شود. سفری که تنها دلیل نمایش آن، به تصویر کشیدن چیزی است که در ادامه فیلم بنا است با آن روبرو شویم. موجودی اهریمنی که به شخص مورد نظر خود نفوذ کرده و به وحشیانه‌ترین حالت ممکن قربانی می‌گیرد.

پس از آن به یک روز قبل از این حادثه بازمی‌گردیم و در ابتدا با زنی آشنا می‌شویم که متوجه می‌شود باردار است. او تصمیم می‌گیرد برای کمک گرفتن و مشورت در این زمینه به سوی خواهر خود برود. سپس با خانواده‌ای روبرو می‌شویم که شامل یک مادر و سه فرزند بوده و پدر نیز خانواده را ترک کرده است.

حال موجود اهریمنی که در ابتدای فیلم دیدیم بنا است تا این خانواده را وارد خطرات جدی کرده و دیدار مجدد این دو خواهر را تبدیل به یک کابوس کند.

 "نقد و بررسی فیلم Evil Dead Rise | ترسناک یا آزاردهنده؟"

می‌توان گفت فیلم Evil Dead Rise نیم ساعت ابتدایی قابل قبولی دارد. در طول این نیم ساعت تلاش می‌کند تا فضایی وهم‌آلود و مرموز بسازد و کمی ذهن مخاطب را درگیر کند.

فیلم در واقع از دقیقه سی به بعد می‌توانست در مسیری قدم بگذارد که تبدیل به یک اثر ترسناک عمیق و با سر و ته شود اما بیشتر تمایل به مسیر دیگری داشت.

فیلم Evil Dead Rise در نگاه اول به معنای جدی کلمه فیلمنامه ندارد. با خانواده‌ای طرف هستیم که ابدا خانواده بودن آن‌ها را حس یا درک نمی‌کنیم. این موضوع در مقایسه با سایر آثار ترسناک بررسی می‌شود و نه با فیلم‌های درام عمیق.

نسبت به سینمای وحشت، چیزی به نام خانواده در فیلم احساس نمی‌شود. نه مادر و فرزندی در فیلم حس می‌شود و نه رابطه‌های دیگر. بنابراین احساس کمک کردن اعضای یک خانواده به یکدیگر و یا قرار گرفتن آن‌ها مقابل یکدیگر در فیلم گم شده است.

اگر فیلم قادر بود تا کوچک‌ترین ارتباط خواهر و برادری در فیلم بسازد، آنگاه در مواقع حساس می‌توانست حس و هیجان مخاطب را درگیر کند.

جدای از بحث ساخت یک خانواده در کل، فیلم موفق به ساخت یک شخصیت هم نیست. در واقع کاراکترها حتی به حالت تیپ نیز نمی‌رسند. در کل مدت زمان فیلم، مخاطب حتی به یک شخصیت تعلق خاطر ندارد تا برای زنده ماندن یا فرار کردن او حرص بخورد.

فیلم چه در بحث شخصیت و چه در بحث خانواده، نه در زمان‌های آرام خود و نه در زمان‌هایی که موجود اهریمنی وارد قصه می‌شود، موفق عمل نمی‌کند.

علاوه بر بحث شخصیت‌ها و روابط، فیلم به طور جدی هیچگونه قصه‌ای را دنبال نمی‌کند و تعریف کاملی از بی‌سر و ته بودن است. گویا فیلم یک ایده اولیه داشته و سپس هر چه دم دست آمده را به فیلمنامه اضافه کرده و میزان زیادی خون نیز به آن تزریق کرده‌اند.

فیلم از همان ابتدا بدون ساده‌ترین قصه حتی برای یک اثر ترسناک آغاز می‌شود. هیچگونه داستانی نه در حول شخصیت‌ها وجود دارد و نه موجود اهریمنی.

فیلم تنها به چند بک‌استوری بسیار ابتدایی مثل چند تکه کلام و یا یک مسئله طلاق بسنده کرده است. در آن سمت نیز یک کتاب و یک فایل صوتی وجود دارد. فیلمنامه فیلم Evil Dead Rise در واقع پاره پاره می‌باشد. فیلم در حد چند خط فیلمنامه دارد که همان چند خط نیز به یکدیگر متصل نشده‌اند.

از این موجود اهریمنی هیچ اطلاعات بدرد بخوری که در درام فیلم تاثیرگذار باشد وجود ندارد. معلوم نیست او کیست، هدفش چیست، طریقه نابودی‌اش به چه شکلی است و اصلا چرا این خانواده را انتخاب کرده است.

پاسخ به این سوالات ابتدایی‌ترین موارد در فیلمنامه یک اثر ترسناک هستند. کافی است آثار ترسناک خوبی که دیدید را بار دیگر در ذهن مرور کنید. اما در این فیلم هیچکدام از این سوالات پاسخ داده نمی‌شوند چرا که فیلمنامه بسیار سطحی آن اصلا توانایی پاسخ به این سوالات را ندارد. در واقع فیلم عجله دارد تا هر چه سریع‌تر فقط عده‌ای را جلوی دوربین سلاخی کند.

 "نقد و بررسی فیلم Evil Dead Rise | ترسناک یا آزاردهنده؟"

ایراد دیگری که به فیلمنامه وارد است نیز همین موضوع می‌باشد که ریتم فیلم از لحظه ورود موجود اهریمنی به بدن مادر به شدت بالا است. از آن لحظه تا پایان فیلم که مدت زمان زیادی است، فیلم لحظه‌ای آرام نمی‌گیرد و اجازه نفس کشیدن به مخاطب نمی‌دهد.

این ریتم تماما بالا نه تنها هیجان را افزایش نمی‌دهد بلکه باعث حتی تکراری شدن همان صحنه‌های خشن و آزاردهنده برای مخاطب می‌شود. در واقع فیلم باید کمی شرایط و فضا را آرام کند و سپس دوباره هیجان را تزریق کند.

در بحث ترس و دلهره نیز فیلم عملا کار خاصی را انجام نمی‌دهد. فیلم بیش از هر چیز دلخراش و بسیار آزاردهنده است که تاثیرات روحی و روانی بر مخاطب می‌گذارد.

در واقع در تمام مدت زمان فیلم دو یا سه پلان وجود دارد که حاوی تعلیق بوده و می‌توانند در مخاطب ایجاد دلهره و نگرانی کنند. بجز آن تمام فیلم پر از خون و صحنه‌های آزاردهنده است که به هیچ عنوان نمی‌توان نام ترسناک بر روی آن گذاشت.

آثار اسلشر آثار ذاتا خشن و پر از خونی هستند، اما تنها به این مورد نباید اکتفا کرد. تعداد زیادی آثار خشن در ژانر ترسناک داریم که به معنای واقعی کلمه دلهره ایجاد می‌کنند و در کنار ایجاد حس تعلیق، خشن و در تصویر بی‌پروا نیز هستند.

اما فیلم Evil Dead Rise قسمت دلهره را به فراموشی سپرده و همه چیز را رها کرده است و تصور کرده که تنها با نشان دادن سوراخ کردن مغز یک انسان می‌تواند موفق شود. شما می‌توانید هر چقدر که می‌خواهید پلان‌های خشن در فیلم خود جای دهید اما به شرط آنکه این خشونت در دل دلهره و ترس قرار بگیرد نه آنکه سعی کنید کمبود فیلم خود را با آن‌ها جبران کنید.

فیلم Evil Dead Rise نه در بخش متن و نگارش فیلمنامه خود موفق است و نه در بخش اجرا و به تصویر کشیدن آن.

این فیلم نه می‌تواند یک قصه کودکانه حداقلی تعریف کند و نه موفق به ایجاد ترس است. تنها چیزی که فیلم دارد و خوب آن را بلد است خشونت است.

در واقع فیلم Evil Dead Rise چند بازیگر را به جلوی دوربین برده است و آن‌ها قرار است بدون منطق، بدون قصه و بدون ایجاد هیچگونه حسی، تنها یکدیگر را تکه تکه کنند و هیچ برنامه و طرح دیگری در این فیلم به چشم نمی‌خورد.

منبع : گیم فا

دیدگاه خود را بیان کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نام و نام خانوادگی:
ایمیل:

دیدگاه ها