کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

ادوارد نورتون

 

ادوارد نورتون Edward Norton (متولد 18 آگوست 1969) یک بازیگر، تهیه کننده و نویسنده آمریکایی است. نورتون از کودکی به نمایش‌ های تئاتری در محلی علاقه‌مند بود. پس از فارغ‌ التحصیلی از دانشگاه ییل در سال 1991 با مدرک تاریخ، برای چند ماه در ژاپن کار کرد و سپس به منهتن رفت تا در کار بازیگری فعالیت کند.

 

وی بلافاصله تحسین منتقدان را برای بازی اول خود در فیلم Primal Fear (1996) به دست آورد که جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل و نامزدی جایزه اسکار در همان رده را به دست آورد. نقش او به عنوان یک نازی نوآموز که از راه باز می‌گردد در فیلم American History X (1998) نامزدی جایزه اسکار بهترین بازیگر را فراهم آورد. وی همچنین در فیلم سینمایی باشگاه مشت زنی Fight Club 1999 به ایفای نقش پرداخت.

 

 علاوه بر بازیگری و ساخت فیلم، او یک فعال محیط‌ زیستی و کارآفرین اجتماعی است. وی به عنوان یکی از اعضای هیئت مدیره شرکت Enterprise Community Partners، یک سازمان غیرانتفاعی که برای مسکن مقرون‌ به‌صرفه کار می کند و به عنوان رئیس شعبه آمریکایی از انجمن حفاظت از بیابان‌ های ماسای فعالیت می‌کند. او با تهیه‌ کننده فیلم کانادایی شانا رابرتسون ازدواج کرده است و یک پسر دارد.

 

از دیگر آثار با نقش آفرینی وی می توان به فیلم بردمن Birdman 2014، فیلم زیبایی موازی Collateral Beauty 2016، سریال Extrapolations 2023، اعزام فرانسوی The French Dispatch 2021، برادران نگهبان The Guardian Brothers 2015، میراث بورن The Bourne Legacy 2012، سریال Modern Family 2009 و… اشاره کرد.

 

list