کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

جاناتان نولان

 

جاناتان نولان Jonathan Nolan، (متولد ۶ ژوئن ۱۹۷۶) یک فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده بریتانیایی و آمریکایی است. او خالق سریال علمی تخیلی Person of Interest شبکه CBS (۲۰۱۱–۲۰۱۶) و هم‌نویس از سریال علمی تخیلی/وسترن Westworld شبکه HBO (۲۰۱۶–۲۰۲۲) است.

 

نولان در چندین فیلم با برادرش، کارگردان فیلم آقای کریستوفر نولان، همکاری کرده است. کریستوفر داستان کوتاه جاناتان به نام “Memento Mori” را به فیلم هیجان‌انگیز نوآر نئو “Memento” (۲۰۰۰) تبدیل کرد. این دو برادر به همراه هم نویس فیلم‌هایی همچون فیلم معمایی-هیجانی The Prestige (۲۰۰۶)، فیلم‌های ابرقهرمانی The Dark Knight (۲۰۰۸) و The Dark Knight Rises (۲۰۱۲)، و فیلم علمی تخیلی Interstellar (۲۰۱۴) همکاری کرده‌اند. در سال ۲۰۲۴، او مدیریت اجرایی و کارگردانی قسمت‌هایی از سریال تلویزیونی Fallout را بر عهده داشت.

 

نولان برای فیلم Memento نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه اصلی و برای سریال Westworld نامزد جایزه امی پرایم‌تایم بهترین نوشتن برای یک سریال درامی و بهترین کارگردانی برای یک سریال درامی بوده است، به علاوه بر جوایز دیگری که دریافت کرده است.

 

list