کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

بندیکت تیموتی کارلتون کامبربچ زاده ۱۹ ژوئیه ۱۹۷۶ بازیگر انگلستانی است. او برای فعالیت در آثار گوناگون سینما، تلویزیون و تئاتر معروف است و در طول حرفهٔ خود افتخارات گوناگونی از جمله یک جایزهٔ امی ساعات پربیننده، یک جایزهٔ بفتای تلویزیون و یک جایزهٔ لارنس الیویه دریافت کرده‌است. نام او در سال ۲۰۱۴ از سوی مجلهٔ تایم در فهرست ۱۰۰ فرد تأثیرگذار جهان قرار گرفت و در سال ۲۰۱۵ به پاس خدمات خود در هنرهای نمایشی به مقام فرماندهِ والا مقام امپراتوری بریتانیا (CBE) منصوب شد.

کامبربچ در همرسمیت، لندن به دنیا آمد و بازیگری را در دانشگاه منچستر و آکادمی موسیقی و هنرهای نمایشی لندن فرا گرفت. او فعالیت تئاتر خود را با بازی در آثار گوناگونی نظیر درد بیهوده عشق (۲۰۰۱)، رؤیای شب نیمه تابستان (۲۰۰۱)، رومئو و ژولیت (۲۰۰۲) و هدا گابلر (۲۰۰۵) آغاز کرد. او در سال ۲۰۱۲ با نمایش فرانکنشتاین به روی صحنه رفت و برندهٔ جایزهٔ لارنس الیویه شد. فعالیت تلویزیونی او در سال ۲۰۰۲ با بازی در قسمتی از مجموعهٔ تلویزیونی بریتانیایی اوج مخملی آغاز شد و چند سال بعد نقش شرلوک هولمز را مجموعهٔ تلویزیونی شرلوک (۲۰۱۰–۲۰۱۷) ایفا کرد که برای آن نامزد دریافت جایزهٔ گلدن گلوب شد و جایزهٔ امی ساعات پربیننده را کسب کرد. همچنین در سال ۲۰۱۸ برای بازی در مجموعهٔ پاتریک ملروز جایزهٔ بفتای تلویزیون را دریافت کرد. او در چندین آثار تلویزیونی دیگر نظیر تاج توخالی (۲۰۱۶) و برگزیت (۲۰۱۹) نیز حضور داشته‌است.

نخستین نقش برجستهٔ کامبربچ در سینما ویلیام پیت جوان‌تر در درام زندگی‌نامه‌ای لطف حیرت‌آور (۲۰۰۶) بود که برایش نامزد دریافت جایزهٔ حلقه منتقدان فیلم لندن شد. از دیگر نقش‌های سینمایی‌اش می‌توان به خان در فیلم اکشن پیشتازان فضا به‌سوی تاریکی (۲۰۱۳)، ویلیام پرنس فورد در درام دورانی ۱۲ سال بردگی (۲۰۱۳) و جولین آسانژ در تریلر دسته پنجم (۲۰۱۳) اشاره کرد. او برای به تصویر کشیدن آلن تورینگ در فیلم تاریخی بازی تقلید (۲۰۱۴) و همچنین ایفای نقش در درام قدرت سگ (۲۰۲۱) نامزد دریافت جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد شد. کامبربچ نقش دکتر استرنج را در شش فیلم دنیای سینمایی مارول از جمله دکتر استرنج (۲۰۱۶) و دکتر استرنج در چندجهانی دیوانگی (۲۰۲۲) ایفا کرده‌است. او در سال ۲۰۱۵ با سوفی هانتر، کارگردان تئاتر، ازدواج کرده و سه فرزند نیز دارد.

list