کاربر گرامی شما می توانید با اینترنت ایرانسل ، همراه اول و رایتل بدون نیاز به خرید اشتراک به محتوای سرویس هماهنگ دسترسی داشته باشید.

کاترین الیز بلانشت زاده ۱۴ مه ۱۹۶۹ بازیگر استرالیایی است. او به‌عنوان یکی از برترین بازیگران زنِ نسل خود تلقی می‌شود و بابت نقش‌های همه‌جانبه‌اش در فیلم‌های بلاک‌باستر و مستقل و فعالیت در آثار گوناگون تئاتر معروف است.بلانشت در طول حرفهٔ خود افتخارات گوناگونی از جمله دو جایزهٔ اسکار، سه جایزهٔ گلدن گلوب و سه جایزهٔ فیلم بفتا دریافت کرده‌است.
بلانشت حرفهٔ بازیگری خود را پس از فارغ‌التحصیلی از انستیتوی ملی هنر دراماتیک در تئاتر استرالیا آغاز کرد. او در سال ۱۹۹۲ با نمایش الکترا و در سال ۱۹۹۴ با نمایش هملت به روی صحنه رفت. بلانشت برای ایفای نقش الیزابت یکم در درام الیزابت (۱۹۹۸)، که برای آن برندهٔ جایزهٔ بهترین بازیگر زن از گلدن گلوب و بفتا شد، مورد توجه بین‌المللی قرار گرفت و برای نخستین بار نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد. ایفای نقش کاترین هپبورن در فیلم هوانورد (۲۰۰۴) ساختهٔ مارتین اسکورسیزی برای او جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را به همراه داشت و سپس برای ایفای نقش در درام کمدی یاسمن پژمرده (۲۰۱۳) ساختهٔ وودی آلن جایزهٔ اسکار بهترین بازیگر زن را کسب کرد. او برای فیلم‌های یادداشت‌هایی بر یک رسوایی (۲۰۰۶)، الیزابت: دوران طلایی (۲۰۰۷)، من آنجا نیستم (۲۰۰۷) و کارول (۲۰۱۵) هم نامزد دریافت جایزهٔ اسکار شد.

از پرفروش‌ترین فیلم‌های بلانشت می‌توان به سه‌گانهٔ ارباب حلقه‌ها (۲۰۰۱–۲۰۰۳) و سه‌گانهٔ هابیت (۲۰۱۲–۲۰۱۴) ساختهٔ پیتر جکسون، مورد عجیب بنجامین باتن (۲۰۰۸)، ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین (۲۰۰۸)، سیندرلا (۲۰۱۵)، ثور: رگنراک (۲۰۱۷) و هشت یار اوشن (۲۰۱۸) اشاره کرد. بلانشت در بیش از ۲۰ نمایش تئاتر ایفای نقش کرده‌است. از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۳، او و همسرش، اندرو آپتون، در مقام مدیران هنری شرکت تئاتر سیدنی فعالیت کردند. برخی از نقش‌های تئاتری او در این دوره احیای نمایش‌های اتوبوسی به نام هوس، دایی وانیا و کلفت‌ها بود. او نخستین حضور خود در برادوی را در سال ۲۰۱۷ با نمایش پلاتونوف تجربه کرد و برایش نامزد دریافت جایزهٔ تونی شد. بلانشت در سال ۲۰۲۰ برای بازی در مجموعهٔ تلویزیونی خانم آمریکا نامزد دریافت جایزهٔ امی ساعات پربیننده شد.
دولت استرالیا در سال ۲۰۰۱ مدال صد ساله را به بلانشت اعطا کرد و در سال ۲۰۱۷ به مقام نشان استرالیا منصوب شد.او در سال ۲۰۱۲ از سوی دولت فرانسه نشان شوالیه هنر و ادبیات را دریافت کرد. به بلانشت مدرک دکتری عالی ادبیات از دانشگاه نیو ساوت ولز، دانشگاه سیدنی و دانشگاه مک‌کواری اعطا شده‌است. او در سال ۲۰۱۵ از سوی موزه هنر مدرن مورد تقدیر قرار گرفت و فلوشیپ مؤسسه فیلم بریتانیا را دریافت کرد. مجلهٔ تایم در سال ۲۰۰۷ از بلانشت به عنوان یکی از ۱۰۰ فرد تاثیرگزار جهان یاد کرد و در سال ۲۰۱۸، نام او در رتبه‌بندی پردرآمدترین بازیگران زن جهان قرار گرفت.

list